O artystce

12238224_786060824836358_606087098978119829_oCzy pamiętasz swój pierwszy występ na scenie?

– Nie zdawałam sobie sprawy wtedy, że to będzie mój debiut. Moja babcia prowadziła amatorski teatr, na co dzień wzrastałam w klimacie sztuki. To Jej zawdzięczam, że pokazała mi artystyczną stronę życia. Scena była wówczas dla mnie ogromną magią.

Wspaniale mówisz po polsku, choć pochodzisz z Ukrainy.

-Tak, lecz właśnie moja babcia o której wspomniałam i jej mama były Polkami i mieszkałyśmy pod Tarnopolem.

To wszystko wyjaśnia. Śpiewasz w 4 językach – polskim, ukraińskim, rosyjskim i hebrajskim.

– Wielokulturowość pozwala na bardzo ciekawe pojmowanie sztuki. Fascynuje mnie kultura żydowska. Czytam Torę i śpiewam psalmy po hebrajsku. Zresztą muzyka żydowska i ukraińska jest ze sobą ogromnie powiązana.

Spotkałyśmy się przy okazji Twojego projektu poświęconego pamięci Anny German. To artystka, której wielokulturowość była właśnie wielkim atutem. Wiem, że jest Ci bardzo bliska.

-Z piosenkami Anny German wzrastałam od najmłodszych lat. Słyszałam je w swoim rodzinnym domu, gdzie często śpiewała je moja mama. Praktycznie jako dziecko znałam repertuar Anny German.

W takim razie to, że śpiewasz teraz piosenki Anny German nie jest przypadkowe.

– Kiedy przyjechałam do Polski miałam przyjemność poznać mamę Anny German, jej męża i syna. Wielokrotnie gościłam w ich domu. To było dla mnie ogromnie fascynujące i sprawiło, że jeszcze bardziej poczułam to, o czym śpiewała Ania. Byłam w stanie jeszcze lepiej i głębiej przeżyć, to co chciała przekazać swoim fanom. Mając taką bazę staram się teraz jak najwięcej włożyć w te piosenki własnych przeżyć i przemyśleń.

Jesteś tłumaczką filmu biograficznego z języka rosyjskiego o Annie German, Było, to -jak sądzę – ogromne wyzwanie dla Ciebie, praca przy takim projekcie zwłaszcza w kontekście znajomości z najbliższymi artystki.

– Tłumaczyłam słowo w słowo na język polski, a potem była już korekta stylistyczna.

Teraz słyszałam, że masz w przygotowaniu swój album płytowy z utworami Anny German.

-Tak. Mam już nagrany materiał i szukam wydawcy. Wykonuję utwory w oryginalnych językach tak jak były śpiewane przez Anię. Oczywiście z nowymi aranżacjami.

Jeden z nich śpiewałaś kilka lat temu na Światowym Festiwalu pamięci Anny German w Zielonej Górze “Tańczące Eurydyki”. Co to było?

-Wykonałam wtedy utwór “Nadzieja”, którego autorami są A. Pachmutowa i N. Dobronrawow w języku rosyjskim i “Wielką miłość” z muz. S. Krajewskiego do słów Bogdana Olewicza.

Od tamtej pory śpiewasz koncerty w Polsce i nie tylko poświęcone pamięci Anny German. Czy możesz w takim razie zdradzić internautom, gdzie w najbliższym czasie można przyjść na Twój koncert?.

– Planów jest sporo. Najbliższy koncert w Polsce odbędzie się 30 kwietnia w Radomiu, a poza tym trwają rozmowy odnośnie moich koncertów w Londynie i w Tallinie.

W 2013 roku wzięłaś udział w programie The voice of Poland. Czy ten program przyczynił się do większej ilości koncertów?

-Zaraz po programie zaśpiewałam 8 koncertów poświęconych pamięci Anny German. Obecnie nawiązałam współpracę z kompozytorem z Izraela który pisze dla mnie materiał na moją autorską płytę. Będzie to także projekt wielojęzyczny.

Życzę Ci zatem, aby wszystkie Twoje plany jak najszybciej się zrealizowały i żebyś przyjechała z koncertem do Londynu.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich fanów.


rozmawiała: Agnieszka Dworzyńska

źródło: thepolishreview.co.uk


Oleksandra Zhuravel to wokalistka i aktorka pochodzenia ukraińskiego, od lat mieszkająca w Polsce. Koncertuje po całej Polsce i za granicą. Śpiewa recitale pamięci Anny German. Śpiewa w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i hebrajskim.

Ważniejsze koncerty:
Międzynarodowy Festiwal “Bez paszportu” – II nagroda
Międzynarodowy Festiwal w Zielonej Górze “Tańczące Euredyki”
XVIII Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych “Wspólnota w kulturze ”
“Międzynarodowy Festiwal voice of Polonia” w Brukseli
I edycja programu tv “The voice of Poland”
IX Międzynarodowy festiwal kultury Ukraińskiej w Izraelu,
Koncert “Solidarni z Ukrainą”

Udział w filmach:
“DROGÓWKA”- reź. Wojciech Smarzowski
“JA TO MAM SZCZĘŚCIE” – ( 38 odc.) reż.Sylwester Jakimowicz
“NA SYGNALE” – reż. Krzysztof Kasior, Leszek Korusiewicz
i wielu innych polskich produkcjach filmowych